Malują, co im w duszy gra, a teraz pokazują swoje obrazy w regionie, zachęcając do aktywnego spędzania czasu. Prace powstały w trakcie ubiegłorocznego pleneru w Dziwnówku. We wtorek, 5 marca 2024 r. wystawa zagościła w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Z autorkami i autorami spotkała się podczas wernisażu Członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.
Seniorzy prezentują prace, które powstały podczas warsztatów IX Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku. To jedyne tego typu wydarzenie w regionie. Zajęcia zorganizował Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golczewie, który na ten cel pozyskał dofinansowanie z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
– Bardzo miło mi jest państwa gościć w murach Zamku Książąt Pomorskich. Cieszę się, że dziś seniorzy, prezentują tutaj prace, ale też swoje emocje i przemyślenia. Jestem pod wrażeniem tego, co widzę – mówiła podczas wernisażu Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
– Cieszę się, że na co dzień będziemy witani przez te piękne, kolorowe ściany – podkreślała dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Dorota Rybarska-Jarosz.
Na wystawie prezentowanej w zamku przeważają barwne, pełne geometrycznych wzorów inspirowane naturą obrazy. Seniorzy pokazali też rysunki wykonane pastelami olejnymi.
– To już piąty przystanek naszej wędrującej wystawy, która powstała podczas letniej szkoły. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Potęga Seniora w Regionie, między terapią, rozwojem a rozrywką”. Wystawę tworzy kolekcja 33 prac na płótnie. Jest to „żywa” wystawa, po plenerze nie zabieramy prac do domów – mówiła prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golczewie Janina Kołodzińska.
W letniej szkole brało udział 200 seniorów z 13 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, m.in. z Golczewa, Nowogardu, Pyrzyc, Białogardu, Bornego Sulinowa, Szczecina, Wałcza, Koszalina, Polic czy Bobolic.
– Seniorzy rysują i malują od serca – mówiła podczas wernisażu Monika Artiuch, artystka ucząca seniorów rysunku. – To moje trzecie warsztaty prowadzone w Dziwnówku. Podczas warsztatów staram się przekazać seniorom podstawowe zasady rysunku. Mówię, jak oddać atmosferę w obrazie, prawidłowo zbudować perspektywę czy dobrać odpowiednią gamę kolorystyczną. Na pierwszych zajęciach uczyliśmy się mierzyć proporcje – wyliczała artystka.
Z kolei obrazy na płótnie powstały pod okiem artysty, Jana Michała Szewczyka, który tłumaczył, że maluje duszą i to chciał przekazać uczestnikom letniej szkoły. Seniorów do prac inspirował, przywołując prace impresjonistów i dadaistów.
Wystawę można zobaczyć w części zamku, w której obecnie znajduje się Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej – wejście I (ul. Korsarzy 34) w godzinach pracy Urzędu Marszałkowskiego od 7.30 do 15.30.
Wystawa będzie dostępna do 30 czerwca br.
0 Komentarze